​
Egy olyan pókkutató oldalán jársz aki hisz az alaktan reneszánszában.
MOREPHYLOPHOTO
Szűts Tamás PhD
Szűts Tamás vagyok, arachnológus. 1997 óta foglalkozom pókokkal. FÅ‘leg az alaktan érdekel, annak is a leszármazással való kapcsolata. A rendszertan tudománya hatalmas változáson ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Ezt sajnos sokszor nem hangsúlyozzuk eléggé, hiszen a morfológia ironikus módon elveszített egy olyan csatát a molekuláris módszerek ellen, ami egy amolyan "Alaktan közlegény megmentésé"-nek indult.
Úgy vélem, hogy a molekuláris módszerek haszna nem különösebben igényel sok szót, ellenben arról vajmi kevés szó esik, hogy az alaktan miért is olyan fontos.
M.Sc.-s hallgatók
Takács-Vágó Hunor
Az Állatorvostudományi Egyetem Mesterszakos biológus hallgatója vagyok. Alapszakos tudományaimat szintén Az Állatorvosin végeztem. ÉrdeklÅ‘dési köreim a terrarisztika, a paleontológia (fÅ‘leg érdekel az Å‘slénytan), a taxonómia, azon belül is az állatrendszertan. BSc-s szakdolgozatomat a kétéltűek fertÅ‘zÅ‘ betegségeibÅ‘l írtam, a mostani mesterszakos diplomamunkám témája pedig Euophryini ugrópókok szexuális szelekciójának vizsgálata. A téma röviden arról szól, hogy a Pápua Új-Guinea ugrópókfaunájának nagy részét képzÅ‘ Euophryni tribus fajait vizsgáljuk, mégpedig az itt kialakult extrém csáprágóméret tekintetében.
A szigetvilágban ezek között az ugrópókok között sok olyan fajjal találkozhatunk, amelyeknél a hímeknek sokkal nagyobb, extrém méretű csáprágója van, mint a nÅ‘stényeknek. Illetve a fajok hímjeinek csáprágói között is nagy méretkülönbség figyelhetÅ‘ meg ami rendkívül érdekes és sok kérdést vet fel. Ennek a kialakulását szeretném kutatni mesterszakos diplomám keretei között. Ezen kívül, általánosságban is nagyon érdekelnek az ugrópókok és a bikapókók. KésÅ‘bb, ha lehetÅ‘ségem van rá szeretném keresztezni a hobbival is, mivel hobbiállatként is lehet tartani ezeket a pókokat. Érdekel még a mikroszkópos fotózás, és szeretném elsajátítani a számítógépes képszerkesztést is.
B.Sc.-s hallgatók
Kánya Zoltán
Szakdolgozatom témája az Európában és Közel-Keleten elÅ‘forduló, Eresus genuszba tartozó bikapókok feltűnÅ‘ színezetének vizsgálata. Pontosabban ezen színezet evolúciójának kutatás a MTTM-ból és több külföldi kutatótól származó mintákat felhasználva. A vörös-fekete és fekete-fehér pókminták szekvenciáit 3 markerrel vizsgáltuk, majd a 3 génlókuszt külön-külön és egy összefűzött analízis segítségével ábrázoltuk maximum likelihood törzsfákon.
A morfológiai vizsgálatok során készültek palpus és habitus fényképek, az utóbbiak alapján születtek digitális rajzok is egyes fajokról. Továbbá a fekete-fehér mintázattal rendelkezÅ‘ fajok lehetséges modelljeinek megállapítására is kísérletet tettem, modellgenuszok megnevezésével. A kapott filogenetikai törzsfákon jól látható, hogy az Eresus genuszon belül a vörös színezet az E. crassitibialis elkülönülését követÅ‘en, de még az E. walckenaeri elÅ‘tt alakult ki. A vörös színezet ezáltal „monofiletikus” a genuszon belül, három reversal állapotváltozással, tehát a vörös színezetű fajok egy parafiletikus csoportot alkotnak. A jövÅ‘ben érdemes lehet a mások által korábban leírt fekete-fehér színezetű fajok bevonása a mintavételezésbe, illetve a mintaszám növelése, különösképpen az egyes országokból származó E. kollari egyedek esetében. A fajok több szempontból való összehasonlítása is célravezetÅ‘ lehet (szemek mérete és helyzete, lábízek mérete), emellett a nÅ‘stények vizsgálata is.
Veterinary students
Yiannos Sofocleous
My name is Yiannos Sofocleous, and my thesis has involved me the revision and molecular systematics of the genus Maltecora from Sao Tomé and Princípe.
Arra gondoltom, hogy végiggondolom azt amit számos nagyszerű tudós mentoromtól, tanáromtól, kollegámtól tanultam, és itt megosztom. Teszem ezt azért, hogy nemcsak másoknak hanem saját magamnak is segítsek megérteni azt a sokszor szakzsargon mögé bújtatott egyszerű alapigazságot, hogy az alaktan volt az alaktan lesz minden ismeretünk alapja.